October 18, 2018
Awards

IFP Gotham Awards Announce 2018 Nominees Honoring the Best in Film and Episodic Work

Nominees this good should be scary. And in fact, a few are...

Billed as the first awards ceremony of the season, the IFP Gotham Awards today announced its nominees for the 28th edition, to be held on Monday, November 27th at Cipiriani Wall Street in New York City. A strong prognosticator of how the Academy Awards will play out—previous Best Feature winners have included Birdman (or, The Unexpected Virtue of Innocence), Spotlight, and Moonlight, the awards ceremony, organized and presented by the Independent Filmmaker Project, is streamed live on the organization's Facebook page and is a relaxed, boozy event that's less about sought-after ratings and more about honoring the year's best work. 

In addition to three previously announced tributes that will be feted upon Willem Dafoe (At Eternity's Gate), Paul Greengrass (22 July), and Rachel Weisz (The Favourite), the jury—made up of teams of film critics and journalists invited by IFP's Senior Director of Programming Milton Tabbot—chose to award the three women who make up the sardonically funny The Favourite (Olivia Colman, Emma Stone, and Rachel Weisz) with a Special Jury Award. After previous news stories reported that Stone and Weisz would be campaigned and competing in the Supporting categories at the Screen Actors Guild Awards (with Colman going Lead), it's nice to see all three women equally honored for their three (truly) lead performances.

“There has been a rich abundance of great films, television, and performances in 2018, and we congratulate those being recognized in the nominations this year,” said Joana Vicente, Executive Director of IFP and the Made in NY Media Center.

No Film School has covered a number of films nominated for this year's Gotham Awards, including Bisbee '17, BlacKKKlansman, Eighth Grade, Hale County This Morning, This Evening, Hereditary, Leave No Trace, Madeline's Madeline, Minding the Gap, The Rider, Shirkers, Skate Kitchen, and Won't You Be My Neighbor?. For a full list of this year's nominees, feel free to scroll down below.

Best Feature

The Favourite

Yorgos Lanthimos, director; Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos, producers  (Fox Searchlight Pictures)

First Reformed

Paul Schrader, director; Jack Binder, Greg Clark, Victoria Hill, Gary Hamilton, Deepak Sikka, Christine Vachon, David Hinojosa, Frank Murray, producers (A24)

If Beale Street Could Talk

Barry Jenkins, director; Adele Romanski, Sara Murphy, Barry Jenkins, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Megan Ellison, producers (Annapurna Pictures)

Madeline’s Madeline

Josephine Decker, director; Krista Parris, Elizabeth Rao, producers (Oscilloscope Laboratories)

The Rider

Chloé Zhao, director; Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Mollye Asher, Chloé Zhao, producers (Sony Pictures Classics)

Best Documentary

Bisbee ‘17

Robert Greene, producer; Douglas Tirola, Susan Bedusa, Bennett Elliott, producers (4th Row Films)

Hale County This Morning, This Evening

RaMell Ross, director; RaMell Ross, Joslyn Barnes, Su Kim, producers (The Cinema Guild)

Minding the Gap

Bing Liu, director; Diane Quon, Bing Liu, producers (Hulu & Magnolia Pictures)

Shirkers

Sandi Tan, director; Sandi Tan, Jessica Levin, Maya Rudolph, producers (Netflix)

Won’t You Be My Neighbor?

Morgan Neville, director; Morgan Neville, Caryn Capotosto, Nicholas Ma, producers (Focus Features)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Ari Aster for Hereditary (A24)

Bo Burnham for Eighth Grade (A24)

Jennifer Fox for The Tale (HBO)

Crystal Moselle for Skate Kitchen (Magnolia Pictures)

Boots Riley for Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

Best Screenplay

The Favourite,  Deborah Davis and Tony McNamara (Fox Searchlight Pictures)

First Reformed, Paul Schrader (A24)

Private Life, Tamara Jenkins (Netflix)

Support the Girls, Andrew Bujalski (Magnolia Pictures)

Thoroughbreds, Cory Finley (Focus Features)

Best Actor

Adam Driver in BlacKkKlansman (Focus Features)

Ben Foster in Leave No Trace (Bleecker Street)

Richard E. Grant in Can You Ever Forgive Me? (Fox Searchlight Pictures)

Ethan Hawke in First Reformed (A24)

Lakeith Stanfield in Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

Best Actress

Glenn Close in The Wife (Sony Pictures Classics)

Toni Collette in Hereditary (A24)

Kathryn Hahn in Private Life (Netflix)

Regina Hall in Support the Girls (Magnolia Pictures)

Michelle Pfeiffer in Where is Kyra? (Paladin and Great Point Media)

Breakthrough Actor

Yalitza Aparicio in Roma (Netflix)

Elsie Fisher in Eighth Grade (A24)

Helena Howard in Madeline’s Madeline (Oscilloscope Laboratories)

KiKi Layne in If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

Thomasin Harcourt McKenzie in Leave No Trace (Bleecker Street)

Breakthrough Series – Long Form

Alias Grace, Sarah Polley, Mary Harron, Noreen Halpern, executive producers (Netflix)

Big Mouth, Nick Kroll, Andrew Goldberg, Jennifer Flackett, Mark Levin, creators; Nick Kroll, Andrew Goldberg, Mark Levin & Jennifer Flackett, executive producers (Netflix)

The End of the F***ing World, Andy Baker, Murray Ferguson, Petra Fried, Ed MacDonald, Dominic Buchanan, Jonathan Entwistle, executive producers (Netflix)

Killing Eve, Sally Woodward Gentle, Lee Morris, Phoebe Waller-Bridge, executive producers (BBC America)

Pose, Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, creators; Ryan Murphy, Brad Falchuk, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Sherry Marsh, executive producers (FX Networks)

Sharp Objects, Marti Noxon, creator; Marti Noxon, Jason Blum, Gillian Flynn, Amy Adams, Jean-Marc Vallée, Nathan Ross, Gregg Fienberg, Charles Layton, Marci Wiseman, Jessica Rhoades, executive producers (HBO)

Breakthrough Series – Short Form

195 Lewis, Chanelle Aponte Pearson and Rae Leone Allen, creators

Cleaner Daze, Tess Sweet and Daniel Gambelin, creators

Distance, Alex Dobrenko, creator

The F Word, Nicole Opper, creator

She's the Ticket, Nadia Hallgren, creator      

Your Comment