November 26, 2018

'The Rider,' 'Eighth Grade,' and 'First Reformed' Win Big at the 2018 IFP Gotham Awards

Here's the full list of 2018 IFP Gotham Award winners, updated live.

Below are the nominees and winners (in bold) for each category.

Presented by the Independent Filmmaker Project (IFP), the star-studded 2018 Gotham Awards took place this evening at Cipriani Wall Street in downtown Manhattan.

Now in its 28th year, the Gotham Awards are one of the preeminent (and first) film awards shows of the season, often serving as a strong prognosticator of what's to come over the next several months of film honoring. The big winner of the evening was Chloe Zhao's The Rider (winner of Best Feature) and Paul Schrader's First Reformed (winner of Best Actor and Best Screenplay). Toni Collette won Best Actress for Hereditary and Eighth Grade's Bo Burnham and his leading lady Elsie Fisher won Breakthrough Director and Breakthrough Actor, respectively.

For a full list of this year's winners in the competitive categories, scroll down below. 

No Film School has covered a number of films nominated for this year's Gotham Awards, including Bisbee '17BlacKKKlansmanEighth GradeHale County This Morning, This EveningHereditary, Leave No TraceMadeline's MadelineMinding the GapThe Rider, ShirkersSkate Kitchen, and Won't You Be My Neighbor?

For a full list of this year's winners in the competitive categories, scroll down below. 

Best Feature

The Favourite

Yorgos Lanthimos, director; Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos, producers  (Fox Searchlight Pictures)

First Reformed

Paul Schrader, director; Jack Binder, Greg Clark, Victoria Hill, Gary Hamilton, Deepak Sikka, Christine Vachon, David Hinojosa, Frank Murray, producers (A24)

If Beale Street Could Talk

Barry Jenkins, director; Adele Romanski, Sara Murphy, Barry Jenkins, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Megan Ellison, producers (Annapurna Pictures)

Madeline’s Madeline

Josephine Decker, director; Krista Parris, Elizabeth Rao, producers (Oscilloscope Laboratories)

Winner: The Rider

Chloé Zhao, director; Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Mollye Asher, Chloé Zhao, producers (Sony Pictures Classics)

Best Documentary

Bisbee ‘17

Robert Greene, producer; Douglas Tirola, Susan Bedusa, Bennett Elliott, producers (4th Row Films)

Winner: Hale County This Morning, This Evening

RaMell Ross, director; RaMell Ross, Joslyn Barnes, Su Kim, producers (The Cinema Guild)

Minding the Gap

Bing Liu, director; Diane Quon, Bing Liu, producers (Hulu & Magnolia Pictures)

Shirkers

Sandi Tan, director; Sandi Tan, Jessica Levin, Maya Rudolph, producers (Netflix)

Won’t You Be My Neighbor?

Morgan Neville, director; Morgan Neville, Caryn Capotosto, Nicholas Ma, producers (Focus Features)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Ari Aster for Hereditary (A24)

Winner: Bo Burnham for Eighth Grade (A24)

Jennifer Fox for The Tale (HBO)

Crystal Moselle for Skate Kitchen (Magnolia Pictures)

Boots Riley for Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

Best Screenplay

The Favourite,  Deborah Davis and Tony McNamara (Fox Searchlight Pictures)

Winner: First Reformed, Paul Schrader (A24)

Private Life, Tamara Jenkins (Netflix)

Support the Girls, Andrew Bujalski (Magnolia Pictures)

Thoroughbreds, Cory Finley (Focus Features)

Best Actor

Adam Driver in BlacKkKlansman (Focus Features)

Ben Foster in Leave No Trace (Bleecker Street)

Richard E. Grant in Can You Ever Forgive Me? (Fox Searchlight Pictures)

Winner: Ethan Hawke in First Reformed (A24)

Lakeith Stanfield in Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

Best Actress

Glenn Close in The Wife (Sony Pictures Classics)

Winner: Toni Collette in Hereditary (A24)

Kathryn Hahn in Private Life (Netflix)

Regina Hall in Support the Girls (Magnolia Pictures)

Michelle Pfeiffer in Where is Kyra? (Paladin and Great Point Media)

Breakthrough Actor

Yalitza Aparicio in Roma (Netflix)

Winner: Elsie Fisher in Eighth Grade (A24)

Helena Howard in Madeline’s Madeline (Oscilloscope Laboratories)

KiKi Layne in If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

Thomasin Harcourt McKenzie in Leave No Trace (Bleecker Street)

IFP Audience Award

Winner: Won't You Be My Neighbor?

Breakthrough Series – Long Form

Alias Grace, Sarah Polley, Mary Harron, Noreen Halpern, executive producers (Netflix)

Big Mouth, Nick Kroll, Andrew Goldberg, Jennifer Flackett, Mark Levin, creators; Nick Kroll, Andrew Goldberg, Mark Levin & Jennifer Flackett, executive producers (Netflix)

The End of the F***ing World, Andy Baker, Murray Ferguson, Petra Fried, Ed MacDonald, Dominic Buchanan, Jonathan Entwistle, executive producers (Netflix)

Winner: Killing Eve, Sally Woodward Gentle, Lee Morris, Phoebe Waller-Bridge, executive producers (BBC America)

Pose, Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, creators; Ryan Murphy, Brad Falchuk, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Sherry Marsh, executive producers (FX Networks)

Sharp Objects, Marti Noxon, creator; Marti Noxon, Jason Blum, Gillian Flynn, Amy Adams, Jean-Marc Vallée, Nathan Ross, Gregg Fienberg, Charles Layton, Marci Wiseman, Jessica Rhoades, executive producers (HBO)

Breakthrough Series – Short Form

Winner: 195 Lewis, Chanelle Aponte Pearson and Rae Leone Allen, creators

Cleaner Daze, Tess Sweet and Daniel Gambelin, creators

Distance, Alex Dobrenko, creator

The F Word, Nicole Opper, creator

She's the Ticket, Nadia Hallgren, creator       

Your Comment